Skip to main content

Board of Trustees

At any one time the Gallery has not less than 12 and not more than 14 Trustees. One is appointed by Tate from its own Board. The others are appointed by the Prime Minister, after an open process of selection, which is conducted in accordance with the Code of the Office of the Commissioner of Public Appointments. Currently, appointments are generally made for a term of four years and may be renewed.

John Booth

Chairman

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed February 2021, originally as the Tate Liaison Trustee. Appointed to the National Gallery Board and as Chairman in August 2021.

Term expires

19 August 2025

Find out more

Diana Berry

Development Trustee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 23 December 2021

Term expires

22 December 2025

Find out more

 

Catherine Goodman CBE LVO

Artist Trustee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 1 November 2019

Term expires

31 October 2027

Find out more

Katrin Henkel

Deputy Chair and Liaison Trustee to Tate

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 29 March 2016

Term expires

29 November 2024

Find out more

Sir John Kingman KCB FRS

Deputy Chair, Chair of Finance and Audit Committees

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 3 April 2017

Term expires

13 March 2027

Find out more

James Lambert OBE

Chair of National Gallery Global Ltd

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 23 December 2021

Term expires

22 December 2025

Find out more

Rosemary Leith

Chair of Digital Advisory Board

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 29 March 2016

Term expires

29 November 2024

Find out more

David Marks

Chair of the Masterplan Committee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 13 March 2017

Term expires

12 June 2025

Find out more

Dounia Nadar

Development Trustee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 23 December 2021

Term expires

22 December 2025

Find out more

Rosalind Nashashibi

Tate Liaison​ Trustee

Appointed by

Board of Trustees of Tate

Appointment date

Appointed by the Board of Trustees of Tate 9 February 2023

Term expires

14 April 2026

Find out more

​Tonya Nelson

Chair of Governance Committee and Safeguarding Trustee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 2 July 2018

Term expires

31 March 2027

Find out more

Stuart Roden

Chair of Ethics Committee

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 1 November 2019

Term expires

31 October 2027

Find out more

Professor Dame Molly Stevens DBE FRS FREng

Chair of National Gallery Scientific Consultative Group

Appointed by

Prime Minister

Appointment date

Appointed 2 July 2018

Term expires

31 March 2027

Find out more

Read the latest Board Minutes